
Élménybeszámoló felejthetetlen Prágai hétvégénkről
Többször is utaztunk már korábban a Pandago csapatával, eljutottunk velük a Plitvicei-tavakhoz, a Bledi-tóhoz, Szlovéniába, illetve felfedeztük Krakkót és a Tátrát is. Ezekben az utazásokban a szuper, vidám hangulat mellett az volt a közös, hogy mindegyikre busszal utaztunk. Nincs bajunk a buszos utazással, én személy szerint éjszaka aludni is tudok, és pont elég nekem, hogy 3 óránként megállunk. Ilyenkor kinyújtóztatom a tagjaim, elmegyek mosdóba, iszom egy kávét.
Néhány hónapja azonban kaptunk egy levelet a Pandagotól: legújabb utazásuk Prágába nem busszal, hanem vonattal! 3 nap, telis tele vagány programokkal, de mellette elegendő szabadidőt is hagynak, hogy magunk is sétáljunk egyet a városban.
Több se kellett, azonnal beneveztünk erre az útra. Kényelmes volt, mert a biztosítást is meg tudtam kötni a foglalás során. Külön tetszett, hogy nem voltak apróbetűs extra költségek, és ezek a helyszínen se derültek ki. Korrektek voltak ezúttal is.
Péntek hajnali 5 óra, a Nyugati pályaudvar 7-es vágánya – A Pandago – Prágai vonatos utazás mindjárt indul!

Nem állítom, hogy sokat aludtunk az éjjel, hiszen az utazás izgalma mellett össze is kellett pakolni még este. Na meg ahhoz, hogy 5-re kiérjünk a pályaudvarra, korán keltünk. Na nem annyira, mint Tatabányáról érkezett utastársaink, akiknek 1.30-kor csörgött a vekker. Nem semmi! Arra számítottunk, hogy a vonatozás első néhány órájában azért még pihenünk egyet, és ez szerencsére be is jött.
Utaskísérőnk kiosztotta a vonatjegyeket – amik a prágai közlekedésre is használhatók voltak, de erről később -, ellátott minket minden infóval, majd hagyott minket pihenni. Néhányan az étkezőkocsi felé vették az irányt, hogy a napindító kávét megigyák, mi inkább pihentünk.
Azt kell mondjam, vonattal utazni sokkal-sokkal-sokkal-sokkal kényelmesebb, mint busszal! Miért nem ilyen utakat szervez mindig a Pandago?? Ezt a kérdést neki is szegeztem utaskísérőnknek, aki kedvesen elmondta, hogy sajnos nagyon sok helyre – például a Plitvicei tavakhoz – egyszerűen nincs vonat. De Prága üdítő kivétel, mert azon felül, hogy kényelmes, kulturált vonattal utaztunk, még meglepően gyors is: bő 6 óra alatt Prágába értünk, ami a buszos 8-9 órához képest felettébb baráti!
Gyorsan elrepült hát az idő, délben már Prágában kanyarogtunk. Az állomáson metróra pattantunk, hogy a hotelben korai becsekkolást kérve a kora délutánt már a városban csatangolva töltsük. Tapasztalatom, hogy sok hotel nem engedi a 15.00 óra előtti check-int, szerencsére a Pandák elintézték, hogy már fél 1-kor a kezünkben legyenek a szobakulcsok.

Az idő gyönyörű volt, így a város gyalogos felfedezésére indultunk. Rövid sétát követően a Moldva fölé magasodó Vysehradba másztunk fel, ahonnan szépen be lehetett látni az egész várost. Ellőttük az első prágai szelfiket, aztán a csapat kétfelé vált: mi kb 20-an hajókázni indultunk, míg a többiek találtak egy éttermet, ahol letáboroztak.
Van egy különleges hangulata turistaként egy városban a helyi közlekedést használni. Turistabusszal csak azt látjuk, amit láttatni akar velünk az idegenvezető. De Prágában akármikor villamosra, vagy metróra pattantunk, mindig azt éreztem, hogy egy kicsit a helyiek életét élem, és belátok a „kulisszák mögé”. Persze lehet, ez badarság, de mégis, nekem sokkal jobban tetszett, mint amikor busszal jutunk el a-ból b-be.
A hajókázás kezdete pont úgy volt kitalálva, hogy még világosban indult, de már sötétben, a város teljes fényárban úszásával zárult. Varázslatos! Kaptunk 1-1 italt is – mi természetesen sörre váltottuk be, ha már Prágában voltunk! A hajókázás során megnéztük a főbb nevezetességeket, a Károly-híd körül hosszabban elidőztünk, és még a sirályok, hattyúk megetetésére is volt lehetőségünk!

A hajós program után már kellően éhesek voltunk, így Prága belvárosában az utaskísérő ajánlásával betértünk egy eredeti cseh étterembe. Természetesen cseh gulyást ettem knédlivel, de volt, aki a sült kacsát, vagy a kolbászos paraszttálat kóstolta meg. A hozzá felszolgált Pilsnerrel együtt tökéletes kulináris élmény volt!
Este még sétáltunk egyet az Óvárosi tér forgatagában, majd visszametróztunk a hotelünkbe. Hosszú nap volt, és kellett az energia másnapra… 🙂
Károly, a prágai mókamesterünk
Bőséges és választékos volt a hotelben a reggeli, rendesen feltankoltunk a második napra. Fél kilenckor pattantunk villamosra, hogy újra belevessük magunkat a prágaiak életébe. Egészen a „budai oldalig”, a prágai várig villamosoztunk, ahol már várt minket Károly, a helyi magyar idegenvezetőnk. Kiosztotta a fülhallgatókat, amivel messziről is jól halljuk, és neki sem kell kiabálnia.

A nagyjából 4 órás gyalogos városnézés során Károly sokszor mókás történetekkel tűzdelve mutatta be nekünk kedvenc városát. Megtudtuk például, hogy a vietnámiak főzik a legjobb metanfetamint, vagy hogy egyszer egy öreg néni bekerülve az idősek otthonába ott mindenkit megfertőzött herpesszel. „Jó étvágya volt a néninek” – mondta Károly. 🙂
Persze nem csak vicces történeteket kaptunk: Károly a cseh(szlovák) történelemről is mesélt, például Benesről, az első miniszterelnökről, és a dekrétumairól. Neki „köszönhetően” kellett több millió németnek és magyarnak elhagynia otthonát a háború után.
A séta féltávjánál tartottunk egy rövid szünetet, amibe pont belefért egy korsó sör. Jó volt egy kicsit megpihenni, Károly ráadásul megmutatta egyik kedvenc helyét is, és még sört kérni is megtanított: Jedno pivo proszim! 🙂

A városnézés második felében jártunk a Lennon-falnál, sétáltunk a Moldva-parton – megtudtuk, hogy a legutóbbi nagy árvízkor az állatkertet is elvitte a folyó, és a fókákat a 200 km-re lévő Drezdánál fogták meg. Átkeltünk a „pesti oldalra”, és végül jól megéhezve megérkeztünk aznapi második programunk helyszínére, a sörfőzdébe.
Föld alatti sörfőzde a város szívében
Képzelj el egy sörfőzdét, ami az utca szintje alatt van, több százan férnek el az éttermében, és évente több százezer liter sört főznek, főként saját felhasználásra – mondta Károly, és tény, hogy nehezen tudtuk elképzelni. De aztán megérkeztünk, levezetett minket a labirintusszerű söröző-sörfőzde-étterem komplexumba, és elkezdődött a kulináris élménygyűjtés.

Először a sörfőzőmester segédje vezetett minket végig a főzdén. Szimpatikus srác volt, kár, hogy egy szavát nem értettük, szerencsére Károly fordított nekünk. Így elmondta, hogy a nagy sörfőző tartályokat kézzel tisztítják, és hogy a sörfőző klausztrofóbiás. Ezért bekészítenek neki egy liter sört, motiváció-gyanánt, amiért bemászik. Végül egy másik litert pedig kintre tesznek neki, hogy ha végzett, ki is jöjjön. Ügyes 🙂
Három, vagyis kétféle sört kóstoltunk. Először azt hittük, hogy három – világos, félbarna, barna -, de mint kiderül, a félbarna a másik kettő keveréke. Nekem eszembe nem jutna kétféle sört összeönteni, de a csapat nagy részének, köztük nekem is az ízlett legjobban.
A sör mellé ragulevest, és sült húst knédlivel, káposztával szolgáltak fel. Igazi cseh falatok, és emellett nagyon szuperül voltak elkészítve. Páran kipróbálták a hely specialitását, a sörpálinkát, én inkább kihagytam 🙂

Az ebéd már-már vacsorába nyúlt, a sör is jól fogyott, így a sörözőből kijőve már csak egy Vencel-téri sétához volt kedvünk, mielőtt visszamentünk a hotelbe.
A harmadik nap ugyanúgy indult, mint a második
Egy szuper reggelivel a hotelben. Ezt követően kicsekkoltunk a hotelből, és betettük táskáinkat a csomagmegőrzőbe. A vonatunk délután 4-kor indult csak haza, így majdnem az egész nap még a miénk volt! Az utaskísérő mondott néhány tippet, miket ajánl a városban. Ezek alapján volt, aki az állatkert felé, volt, aki a furcsa babaszobrokkal tűzdelt Zsizskovi tévétorony felé vette az irányt. Mi a Petrin-toronyt néztük ki magunknak, ami a párizsi Eiffel-torony másolata.
Megint villamosoztunk egyet, majd a budavári siklóhoz hasonlóval jutottunk fel a toronyhoz. Pont nyitásra értünk oda, és egy kicsit szörnyülködtünk, hogy mennyi lépcső vár ránk! Aztán mondták, hogy kb 600 forintnyi koronáért van lift is. Háhá akkor irány a lift! 🙂

Fentről is gyönyörű Prága! Bejártuk újra az előző nap felfedezett részeket, láttuk fentről a várat, a lépcsőket, ahol lesétáltunk a Moldva-partra, a Károly-hidat, de még az Óvárosi tér templomát, óratornyát is! Nehéz volt otthagyni ezt a kilátást, de egyre többen jöttek fel a toronyba, ráadásul még volt aznapra tervünk.
Lefelé nem a siklóval, hanem gyalog tettük meg az utat. Kellemes séta volt a Károly-hídig. Előző nap Károly javaslatára a csoport nem Prága leghíresebb látványosságán kelt át a folyó felett, hanem egy híddal arrébb, ezért feltétlenül ki akartuk pipálni ezt is a bakancslistánkról. Ééééés: hát, olyan semmilyen. A Károly-hídról egy dolgot nem látsz csak: a Károly-hidat. Szóval persze, pipa, de a tömeg, a kismillió árus, a zsebesek (!!!), mind-mind olyan együtt, hogy még egyszer nem akarok a híd közelébe se menni.
A városi sétánkat a főtéren fejeztük be, majd kerestünk egy éttermet, ahol utolsó koronáinkat cseh falatokra és sörre váltottuk. Így köszöntünk el Prágától, és megfogadtuk, ide még visszajövünk!