Kedves Utasunk!
Összegyűjtöttünk Neked pár fontos információt az utazáshoz: mi az, amit feltétlenül hozz magaddal az útra? Mennyi váltópénzre lesz szükséged? Van-e lehetőség főtt ételt fogyasztani? Milyen túraútvonalak közül választhatsza Plitvice Nemzeti Parkban?
Az útravalónk végén egy térképet is találsz, ami segít a tájékozódásban!
Vész esetére:
- az utaskísérőd telefonszámát az utazás előtt sms-ben elküldjük neked! Ha bármilyen gondod akad, fordulj hozzá bizalommal!
- általános segélyszám: 112
- mentők: 94
- rendőrség: 92
VISSZAINDULÁS: erről az utaskísérőd fog tájékoztatni az út során.
A busz a Nemzeti Park 1-es számú bejáratához érkezik, és onnan is fog visszaindulni.
*
Mi kerüljön feltétlenül a hátizsákba?
A kirándulásra érdemes magaddal hoznod hátizsákot, amibe innivalót és elemózsiát pakolsz a napi túrára. Fontos, hogy a legkényelmesebb, lehetőség szerint zárt és vízálló cipődet vedd fel (ha van, gumicsizma a legjobb!), mert a parkban sokat fogsz sétálni, és több helyen is nedves az út a vízesések miatt. A legjobb, ha elpakolsz egy váltócipőt is – a buszban elfér és még kényelmesebbé teszi az utazást.
A hátizsákba érdemes egy esőkabátot vagy esernyőt is eltenned, mert előfordulhatnak záporok is.
Ha gyermekkel jössz, érdemes a kicsik számára egy váltócipőt is eltenni, amit le tudtok váltani szárazra a kirándulás után, ha netán beázna a cipőjük.
Estére meleg ruhát, pulóvert vagy dzsekit/kabátot javaslunk. A parkban vannak barlangos részek is, ahol olykor elfér rajtunk a pulcsi.
Milyen költségekre számíts a helyszínen?
A helyi fizetőeszköz a horvát kuna (1 Kuna kb. 40-43 Ft). Euróval, forinttal nem tudsz fizetni! Pénzt érdemes még otthon, indulás előtt váltanod, mert a helyszínen pénzváltásra nincs lehetőség!
Az árak a Plitvicei-tavaknál nagyjából budapesti színvonalúak.
A parkban büfék és éttermek is üzemelnek széles ételkínálattal: leveseket, halételeket, hamburgereket és csevapot (a horvátok nemzeti ételét) is lehet enni, de érdemes emellett szendvicsekkel is készülni az útra.
Egy étkezés ára a parkban kb. 70-80 Kn.
Érdekességek a Plitvicei-tavakról
- A Plitvicei-tavak Karl May klasszikus regénye, a Winnetou alapján forgatott film, Az Ezüst-tó kincse miatt is ismert. Winnetou a hatvanas és a hetvenes években a gyerekek és a fiatalok kedvence volt.
- Nemcsak a tavaknak, de valamennyi vízesésnek is neve van. A Milka Trnina – mely a Milan és a Gavan tavak között található -, az egyik leghíresebb horvát operaénekesnő nevét viseli, aki nemcsak az operabarátoknak szerzett örömöt, hanem e páratlan természeti kincs megőrzéséért is sokat tett.
- A vadregényes karsztos, mésztufás formáció a jégkorszak utáni időszak eredményeképp jött létre, életkorát 4000 évre becsülik.
- Mivel az időjárástól és a földtani viszonyoktól függően a víz állandóan változtatja folyását, ezt a mészkőképződmények helye és formája is követi, vagyis a tórendszer ma is állandó változásban van.
- A Plitvice Nemzeti Park rendkívül gazdag növény- és állatvilággal rendelkezik. A védett állatok közül itt él az alpesi gőte, a fecskefarkú lepke, a foltos szalamandra, a mocsári teknős, a lábatlan gyík, a szivárványos pisztráng, míg a növények közül láthatunk itt bókoló kockásliliomot, boldogasszony papucsát vagy éppen a mókás nevű nyalábcsengőkét.
- 134 méter szintkülönbségen csodálhatjuk meg a vízesések sorozatát, hiszen a tórendszer legmagasabb tava 637 méteren található, míg a legalsó 503 méter magasan.
*
Mit, hol találsz?
A belépőjegyed hátoldalán találsz egy térképet, valamint a parkban több helyen megtalálod ugyanezt a térképet, rajta a kijelölt túraútvonalakkal. Ezek alapján könnyedén ki tudod választani a számodra megfelelőt, de az utaskísérő is segíteni fog a választásban.
Ha a belépőjegyed tőlünk rendelted meg, akkor azt az érkezéskor fogod megkapni az utaskísérőtől. Az ezzel kapcsolatos további infókat ő fogja elmondani.
A Nemzeti Park bejáratánál és a benti infópultoknál is találsz majd nagyobb térképeket, amelyeket nyugodtan magaddal vihetsz segítségképp a sétához. Valamint a belépőjegyed hátulján is találsz majd egy részletes térképet.
9 tippünk a Nemzeti Parkhoz:
- Az 1-es bejáratnál, a kasszától balra lévő épületben található egy információs pult, ahol magyar nyelvű anyagokat is lehet szerezni.
- A nemzeti park területén gyalog, hajóval és busszal lehet közlekedni, de gyalogolni mindenképp kell, útvonaltól függően akár elég sokat is. A legrövidebb túra kb. 4 órás, amelyből kb. 2-3 óra gyaloglásra kell számítani.
- A busszal való közlekedéshez megemlítendő, hogy nagyon oda kell figyelni a felszállásnál, különösképpen a hátuljánál felszállóknak, mert a sofőr a kis területű körforgó miatt nem lát hátra teljesen, és hamarabb bezárhatja az ajtókat, mint hogy felszállt mindenki. Többnyire ez a tömeg miatt is előfordul.
- A kiépített, zömmel fajárdás gyalogutak könnyen járhatók, több jól kitáblázott útvonal is bejárható a nemzeti parkon belül. A legrövidebb út 2-3 órás, a leghosszabb 6-8 órás, és az hegymászást is tartalmaz. Ugyanakkor, nem kifejezetten megerőltetők a túrák. Bár nem kötelező választani egy konkrét útvonalat, a jegyünkön lévő térkép alapján jól megtervezhető és bejárható az egész park területe, így tetszés szerint állíthatjuk össze, melyik a leginkább hozzánk illő útvonal.
- A Plitvicén belüli hajókázást és a busz igénybevételét a belépődíj tartalmazza, külön értük nem kell fizetni, de a jegyünket be kell mutatni minden alkalommal. Ezt a hajónál szigorúan veszik, a busznál kevésbé. A hajó 100 fős és fél óránként indul, ezért számítani kell a nagy sorra. Állni nem lehet rajta, mindenkinek keresnie kell egy ülőhelyet, addig nem indulnak el. A hajóút kb. 15 perces, és évszaktól függően nagyon hideg lehet rajta!
- Italt mindenképp hozzatok magatokkal, de ételt is érdemes. A nemzeti park területén vannak ugyan éttermek, de eléggé túlárazottak, és többnyire hamburgereket, sült krumplit vagy szendvicseket árulnak (azért többnyire, mert lehet kapni a P3-as pontnál grill csirkét is pl., de a kínálatuk nagyjából ennyiben kimerül). Ezeket az ételeket kb. 15-50 kuna közötti áron tudjátok megvenni. Mosdókat a csomópontokban fogtok találni, a két pont közötti gyalogtúrák alatt nem lesznek.
- A nemzeti parkon kívül, a környéken a leginkább ajánlott étterem az egyes bejárattal szemben az út túloldalán található. Aki szeretné kipróbálni a hosszú túra után a horvátos ételeket, annak bátran ajánlom. Azonban csak horvátul és angolul beszélnek, az étlap is csak ezen a két nyelven olvasható. Az úton zebra nincs, felüljárót kell használni az átkeléshez.
- A hűtő mágnes kedvelőknek info: 2 helyen fogtok találni szuvenír boltot, az egyik az 1-es bejáratnál van, a másik a P3-as pontnál. Az 1-es bejáratnál lévő bolt nagyobb, és ott a szuveníreken kívül rágcsákat, innivalókat és hasonló élelmiszereket is tudtok venni. A hűtő mágnesek elég drágák. A legolcsóbbakért is elkérnek 30 kunát, de a szebbekért akár 60-at is – ami egy főétkezés ára is lehet helyenként.
- A főételekért nagyjából 80-120 kunát kérnek el egy étteremben, a benti kisebb éttermekben ettől kevesebből is meg lehet ebédelni. Az italok, a kávé vagy gyümölcslevek az ebédhez viszont viszonylag drágák mindenhol.
Túratervezet
A parkban eltévedni lehetetlen, nemcsak a jól kitáblázott túraútvonalak segítenek, hanem a tömeg is. Mégis, aki egy kicsit bizonytalan és úgy érzi, hogy elsőként egy biztos kísérővel járná be a park egy részét, van rá lehetőség. Az utaskísérő is be fog menni a parkba, és egy előre megtervezett útvonalat be lehet vele járni odabent. Egy közepes hosszúságú túraútvonalról van szó, ami kb. 3-4 órát fog kitenni. Nagyjából a B útvonalnak felel meg. Ez a túraútvonal az egyes bejárattól indul, érinti az alsó tavakat és annak összes látványosságát, továbbá egy hajóutat a Kozjak tavon, majd a kiindulási helyre busszal lehet visszatérni. Ezzel az úttal kb. délre végezni lehet, utána ajánlott meglátogatni az előbb említett éttermet, vagy a parkon belüli bármelyiket, esetleg javaslunk egy kellemes pikniket a hozott ennivalókból.